Srovnání stavebního spoření – s uzavřením spěchejte, úroky klesají

27. 9. 2020

Stavební spoření je mnohými finančními poradci tak trochu opomíjený produkt, dlužno říct, že ve velké většině případů neoprávněně. Při správném nastavení výše a frekvence ukládané částky s využitím slevových akcí na poplatek za uzavření smlouvy i tento naprosto konzervativní produkt dokáže svým efektivním úrokem dohnat současnou zvýšenou inflaci.  

Do karet zvýšeného zájmu o tento produkt hraje i politika centrální banky v krocení hypotečních úvěrů, naspořit si akontaci, aby bylo vůbec možné uvažovat o hypotéce, se stává standardní věcí a stavební spoření je k tomu vhodným řešením.  

Co už je ale pro zájemce méně příjemné, je skutečnost, že trend poklesu úrokových sazeb řady finančních produktů pokračuje i u stavebního spoření, tolik oblíbeného pro svůj konzervativní ráz a jistotu státní podpory. 

Poslední dvě stavební spořitelny, ČMSS a RSTS, ruší svůj dosud výhodný úrok, 1,2 %, respektive 1,3 % p.a. u Junior tarifu právě teď, takže od října tohoto roku už budou všechny stavební spořitelny na trhu nabízet pouze úrok 1 % p.a. 

Úroky budou srovnány (na jak dlouho?), i tak je ale nutné zvažovat kdy a u koho novou smlouvu stavebního spoření uzavřít. Z pohledu zhodnocení vložených finančních prostředků budou výhodnost nových smluv ovlivňovat poplatky, a to za vedení účtu a zejména poplatky za uzavření smlouvy. 

Ty jsou ve výši 1 % z cílové částky taktéž stejné u všech spořitelen, nicméně ke konci kalendářního roku se standardně objevují akční nabídky právě na slevy z tohoto poplatku, což může činit úsporu i několik tisíc korun. 

Poplatky za vedení účtu už u jednotlivých spořitelen odlišné jsou, i když tady se jedná při ročním srovnání o rozdíly v řádech desetikorun. Modrá pyramida tak účtuje 300 Kč ročně, Buřinka 320 Kč, Moneta SS (dřívější Wüstenrot) 324 Kč, RSTS 328 Kč a ČMSS 360 Kč za rok.    

Načasování uzavření smlouvy a volbu stavební spořitelny je proto dobré konzultovat se svým finančním poradcem. 

Aktuální nabídky stavebních spořitelen z měsíc září najdete zde.

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva
logo

icon-contact-phone +420 573 335 507

icon-contact-mail kzfinance@kzfinance.cz