Opatření bank pro klienty v tíživé finanční situaci

16. 3. 2020

V souvislosti s následky vyhlášené karantény z důvodu pandemie nového koronaviru připravují banky krátkodobé hypoteční prázdniny.

Dle prohlášení ČBA je vhodným řešením nastalé situace tříměsíční odklad splátek úvěrů. Většina bank tak nyní pracuje na konkrétní podobě tohoto překlenovacího řešení pro klienty s výpadkem příjmu. Mělo by se jednat primárně o doložené případy OSVČ a zaměstnanců.

Některé banky měly tuto možnost odkladu splátek již dříve historicky ve své nabídce, kdy posuzovali jednotlivé případy individuálně. Služba byla poskytována někdy zdarma, jindy za poplatek a v drobných obměnách při její realizaci. Nyní by mohla díky doporučení ČBA tuto možnost nabízet většina bank.

Odklad splátek by se měl projevit posunem ve splátkovém kalendáři, měl by tedy znamenat prodloužení původní celkové splatnosti úvěru, a v těchto případech bez dopadu do platební historie klienta v registrech.

Nyní tedy banky ladí metodické postupy žádostí o odklad tří splátek v důsledku koronavirových opatření, aby je zvládly i technicky ve svých systémech.

V nejbližších dnech tak budou mít na svých webových stránkách vyvěšeny konkrétní kroky i případné další služby.

Tiskové prohlášení ČBA

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva
logo

icon-contact-phone +420 573 335 507

icon-contact-mail kzfinance@kzfinance.cz