Studentské účty - srovnání roku 2014

 V jednom z předchozích článků http://kzfinance.cz/clanky/20130212-sporeni-pro-deti-%E2%80%93-srovnani-... jsme se věnovali problematice spoření pro start dětem do života. Dnes bychom na něj navázali volným pokračováním, které se bude tentokráte týkat věku studentského, tedy obecně věkem mezi 15. a 26. rokem života. Jaké možnosti se studentům v oblasti peněžních služeb  v roce 2014 nabízejí, jaké výhody jim studentské účty mohou přinést ve srovnání s klasickými účty? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání studentských účtů a pár doporučení k jejich výběru.

Zajímavé úroky u studentských kont nehledejte

Zhýčkáni dětskými konty a úročením nad dvěma procenty ročně začínáte své ratolesti vybírat vhodné studentské konto podle výše zhodnocení ukládaných prostředků a ouha, první překvapení. Studentské účty nepřipisují žádné zhodnocení, chovají se v úrokové oblasti stejně jako klasické běžné účty. Bude-li tedy studentík movitější a bude disponovat větší částkou volných prostředků, nezbude mu nic jiného než je prostřednictvím rodičů zhodnocovat jinde, třeba na některém ze spořicích účtů. Malou kompenzací je pak vedení takovéhoto studentského účtu zdarma bez nutnosti jeho aktivního využívání, jelikož se správně předpokládá, že by žádná výplata pravidelně na účet nechodila. Ne všude je však vedení účtu zdarma pravidlem, jak ukazuje následující tabulka. Nutno k ní však dodat, že zpoplatněné vedení účtu znamená daleko širší balíček služeb poskytovaných zdarma a tak je na individuálním posouzení, co z toho je schopen mladý člověk využít.Produkt


Banka


Věk


Úrok


Vedení účtu ročně


G 2.2


KB


15 - 30


0,00 %


0,- Kč


ČSOB Studentské konto


ČSOB


15 - 30


0,01 %


0,- Kč


FRESH účet


ČS


15 - 30


0,01 %


0,- Kč


Genius Student


GE


15 - 27


0,01 %


0,- Kč


COOL Konto pro mladé


Unicredit


15 - 26


0,01 %


0,- Kč


eKonto Student


RB


15 - 26


0,01 %


588,- Kč

 

Karta k účtu samozřejmost, ale jaká ?

Pro moderní životní styl mladých lidí je nezbytná platební karta. Ke studentskému kontu ji se základními službami dávají banky zdarma. Ne každá banka však obdaří studenta bezplatnou embosovanou kartou, kterou se dá platit i na internetu a i její použití v zahraničí je daleko širší. Typ karty proto může hrát ve Vašem výběru banky podstatnou roli.  A tím další kritériem budou bezpochyby poplatky při výběrech z bankomatů u nás nebo v zahraničí.  Bude Vaše dítě hodně cestovat po zemích jako je Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko? Pak mu dobře poslouží účet FRESH od České spořitelny s kartou, která umožňuje výběry v bankomatech ERSTE Bank všude ve světě za 6 Kč. U nás k tomu navíc dva výběry v měsíci  u České spořitelny zcela zdarma. Bude dlouhodobě ve světě a z bankomatů vybírat častěji? K embosované kartě pořiďte ještě eKonto Student, dostane k němu elektronickou kartu s výběry z bankomatů i v zahraničí zdarma. Přehled poplatků u jednotlivých karet ke studentským účtům najdete v následující tabulce:

 Produkt


Typ karty


Vedení karty ročně


Výběr vlastní ATM


Výběr ČR ostatní ATM


Výběr zahraničí ATM


G 2.2


Embosovaná Mastercard/VISA


0,- Kč


9,- / 0,- *


39,- Kč


1 x měs. zdarma,  1 %, min. 100 Kč


ČSOB Studentské konto


Embosovaná Mastercard


0,- Kč


0,- Kč


35,- Kč


80, Kč + 0,5 %


FRESH účet


Embosovaná VISA Classic


0,- Kč


2 x měs. zdarma / 6,- Kč


40,- Kč


ERSTE 6,- Kč / jiná 125 Kč


FRESH účet s doplňkovou službou


Embosovaná VISA Classic


348,- Kč


2 x měs. zdarma /6,- Kč


40,- Kč


ERSTE zdarma / jiná 30 Kč


Genius Student


Embosovaná Maestro/Mastercard


0,- Kč


0,- Kč


40,- Kč


0,5 % + 100 Kč


COOL Konto pro mladé


Elektronická Maestro/VISA


0,- Kč


0,- Kč


1 x měs. zdarma/30,- Kč


Unicredit zdarma/ jiná 100 Kč + 0,5%


eKonto Student


Elektronická Debit Mastercard Basic


0,- Kč


0,- Kč


0,- Kč


0,- Kč

*  poplatek se neúčtuje, pokud za každý výběr z bankomatu následuje platba kartou

Časté odchozí platby mohou studentský život prodražit

Dalším kritériem ve výběru může být využívání platebního styku. Bude-li student používat účet aktivně se spoustou odchozích plateb, sedne mu určitě ČSOB Studentské konto, které příchozí ani odchozí platby nijak nezpoplatňuje. Ostatní banky už tak velkorysé nejsou.  Poplatky za platební styk najdete v následující tabulce, u odchozích plateb se jedná o platby provedené prostřednictvím internetbankingu nebo mobil bankingu, podání příkazu na pobočce je samozřejmě dražší:Produkt


Banka


Příchozí platba


Odchozí platba


G 2.2


KB


0,- Kč


6,- Kč


ČSOB Studentské konto


ČSOB


0,- Kč


0,- Kč


FRESH účet


ČS


0,- Kč


2 Kč / trvalý příkaz 5 Kč


Genius Student


GE


0,- Kč


6 Kč / inkaso, trvalý příkaz 8,- Kč


COOL Konto pro mladé


Unicredit


0,- Kč


6,- Kč


eKonto Student


RB


0,- Kč


0,- Kč

Každý rok v září 333 korun

Pokud jste dočetli až sem a stále nemáte jasno, který účet  bude ten pravý, vytahuje Komerční banka silný kalibr - pro poplatkově náročný měsíc září bonus ve výši 333 korun pro každého majitele účtu, který každý měsíc do konce srpna provede dobití mobilu přes bankomat KB nebo zaplatí kartou nebo provede odchozí platbu (nepočítají se přitom trvalé příkazy ani inkaso).  A ta samá banka proplatí jednorázově částku 200 korun za roční vedení ISIC karty při otevření studentského konta.

Pro "věčné" studenty bude možná problém časté prokazování potvrzení o studiu. Některé banky ho po dosažení určitého věku chtějí vidět pravidelně, jiné tak přísné nejsou. A některé ho nevyžadují vůbec, není pro ně podmínkou studovat. Nezapomeňte na to při výběru konta, bude-li to pro Vás důležité.

Náš tip: Spořiví studenti  s příspěvkem 30 procent od státu

Máte-li doma vzácný typ studenta zvaného spořivý, využijte současných možností a po jeho osmnáctých narozeninách mu založte doplňkové penzijní spoření na minimální měsíční částku 300 korun. Bude-li si je odkládat z kapesného, stát mu přispěje  každý měsíc hned 30 procenty této částky ( 90 korunami). Každý rok tak může od státu dostat 1080 korun. Prostředky může ukládat i do dynamických akciových fondů, které jsou dlouhodobě nejvýnosnější. Až se stane výdělečně činným, může dále pokračovat sám a třeba si příspěvek dále navýší.

Co poradit závěrem

Představili jsme šest nejpoužívanějších studentských účtů na českém trhu. Konkurence si svůj rybník hlídá navzájem velice pečlivě a tak jednoznačnou štiku v něm nenajdete. Výběr musíte přizpůsobit svým individuálním požadavkům, které si dopředu ujasněte, nicméně sázkou na jeden z trojice účtů velkých bank KB, ČS a ČSOB moc nezkazíte. Srovnání bylo děláno v lednu 2014, čtete-li proto článek později, nemusí být nutně aktuální. Napište nám proto nebo nám zavolejte, rádi posoudíme Vaše zadání i dle aktuálních nabídek.

Kontaktní osobou je Marek Janšta, jansta@kzfinance.cz, tel. 603 259 578.