Refinancování hypotéky po 1.říjnu 2018: pravda a mýty

9. 10. 2018

V uplynulých dnech přinesla některé celostátní média nepřesná a zavádějící vyjádření k refinancování stávajících hypoték po 1.říjnu 2018. Vzhledem k množícím se dotazům z řada našich klientů považujeme za důležité sdělit jim fakta k novým doporučením České národní banky.

Nová pravidla posuzování příjmu se budou vztahovat u refinancování  pouze na případy, kdy dojde k navýšení hypotéky, a to zejména o více jak 10 % nebo o 200 tisíc Kč.

Ve výše uvedeném případě budou muset žadatelé splnit nově hlídané limity DTI a DSTI, tedy celkové zadluženosti vůči čistému ročnímu příjmu a podílu splátek závazků v měsíčním čistém příjmu klienta.

Refinancované hypotéky bez zvýšení jistiny úvěru (což je drtivá většina refinancovaných úvěrů)  se budou nadále posuzovat dle pravidel platných do 30.9.2018.

Kompletní vyjádření ČNB najdete zde.

Klienti by v souvislosti s refinancováním měli upřít svou pozornost spíše na předpokládaný růst úrokových sazeb, díky němuž může dojít k navýšení současné splátky úvěru. Některé banky totiž nabízí možnost sjednání nové úrokové sazby i dva roky dopředu před skončením fixačního období, proto bychom všem klientům, kteří se v tomto období se svým úvěrem aktuálně nacházejí, doporučili neotálet s vyjednáváním o nové sazbě a obrátit se na naše hypoteční specialisty.

Ve všech případech jsme připraveni našim klientům s hypotékou pomoci.

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva
logo

icon-contact-phone +420 573 335 507

icon-contact-mail kzfinance@kzfinance.cz