Hypotéka pro důchodce? Ano, ale ....

24. 2. 2015

Hypoteční úvěry jsou nejčastěji spojovány s mladými lidmi, kteří si chtějí pořídit své vlastní bydlení. O hypotéku však mohou usilovat i žadatelé v pozdějším věku. Proč vlastně potřebuje důchodce hypotéku? Důvodem může být potřeba prostředků na rekonstrukci vlastněné nemovitosti, odkup bytu do osobního vlastnictví, vypořádání majetkových vztahů, výhodné refinancování nebo prostě jen koupě vysněné nemovitosti pro bydlení nebo rekreaci. Takoví žadatelé by měli být sice bankami posuzování jako standardní klienti, nicméně mohou nastat různé komplikace.

Banky zajímá zejména schopnost klienta požadovaný úvěr splatit. Posuzuje se tzv. bonita, tedy příjem klienta a jeho závazky se zápočtem životního minima a nákladů domácnosti na bydlení.  Zhruba polovina bank však bere starobní důchod pouze jako doplňkový příjem. Je tedy třeba, aby byl ke starobnímu důchodu alespoň druhý z partnerů schopen doložit klasický příjem.

Ale ani ten, kdo má dostatečné zdroje na splácení požadované hypotéky, nemusí splňovat podmínky dané bankou. Týká se to zejména horní věkové hranice. Ta je ve většině bank stanovena na 70 let věku žadatele v době splatnosti úvěru. Zde pak záleží, zda konkrétní banka posuzuje tuto hranici u všech žadatelů nebo u toho s nejvyšším příjmem. S ohledem na splnění této věkové hranice dochází  ke zkrácení splatnosti, což znamená vyšší měsíční splátku, ale na druhé straně i menší sumu celkově zaplacených úroků. Řešením může být přistoupení spoludlužníka. Nejčastěji se jedná o kombinaci rodiče a děti, tedy dvě domácnosti a 4 žadatelé, za předpokladu, že jsou děti zletilé, bonitní a pokud možno nesplácejí vlastní hypotéku.

Další možností je hypotéka bez dokládání příjmu, která je ale s vyšší úrokovou sazbou a její výše může dosahovat maximálně 50-60% hodnoty zajištění.  Hypotéka pro důchodce není tedy nemožná, je ale potřeba náležitě posoudit všechny faktory a rizika. Závěrem lze tedy konstatovat, že existuje možnost, jak získat hypotéku i ve vyšším věku a samotné banky nevylučují individuální posouzení každého konkrétního úvěrového případu. Jelikož má ale každá banka svou metodiku, své vlastní podmínky poskytnutí hypotečního úvěru a také možnosti individuálních úprav, doporučuji se obrátit na zkušené finanční poradce, kteří podle vaší konkrétní situace vyberou vhodnou banku.

Pokud řešíte podobné situace, obraťte se na naši specialistku Ing. Květoslavu Kusákovou, tel. 733 350 646, kusakova@kzfinance.cz, která má přehled o aktuálních nabídkách všech hypotečních bank a pomůže Vám nalézt optimální řešení.

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva
logo

icon-contact-phone +420 573 335 507

icon-contact-mail kzfinance@kzfinance.cz